Raport Gry on line
Kto korzysta z gier online? Jak funkcjonują oparte na wspólnocie gier społeczności? – charakterystyka graczy
Kto korzysta z gier online? Jak funkcjonują oparte na wspólnocie gier społeczności? – charakterystyka graczy
Stwierdzenie, że młodzież zdecydowanie za dużo czasu spędza surfując w Internecie, bynajmniej nie jest odkrywcze. Ale uświadomienie sobie, że niektóre nastolatki spędzają w ten sposób nawet osiem czy dziewięć godzin dziennie, daje do myślenia, nawet jeśli problem dotyczy tylko niedużej części z nich. Takie dane, poparte badaniami, podaje CBOS w najnowszym raporcie „Młodzież 2013”.
Dane z najnowszego raportu CBOS „Młodzież 2013” można uznać za optymistyczne w stosunku do danych sprzed trzech lat. Zagrożenie hazardem wśród młodzieży oczywiście nadal istnieje. Jednak ujęte w raporcie deklaracje młodych ludzi pozwalają sądzić, że zjawisko hazardu w tej grupie wiekowej uległo pewnemu ograniczeniu.
"Cyfrowi tubylcy" to określenie użyte w odniesieniu do dzisiejszej młodzieży przez autorów badania "Kompetencje cyfrowe młodzieży w Polsce". Użyte jednak ze znakiem zapytania. Powszechnie uważa się, że skoro nastolatki tyle czasu spędzają przy komputerze, to świetnie posługują się internetem, a wychowani w czasach analogu dorośli mogą tylko pomarzyć o podobnej biegłości. W świetle przeprowadzonych badań okazuje się, że kwestia jest bardziej złożona.
Zespół Dyżurnet.pl w 2013 roku odnotował rekordową, w stosunku do lat ubiegłych liczbę zgłoszeń o niebezpiecznych i nielegalnych treściach zamieszczanych w Internecie – w sumie 6697 informacji. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło treści seksualnego wykorzystywania dzieci.