Artykuły

BULIMIA PSYCHICZNA. Czy mnie to spotkało?

Autor: dr Joanna Kula-Gradzik
Adres www źródła: www.ForumPediatryczne.pl

Bulimia psychiczna po raz pierwszy jako samodzielna jednostka chorobowa pojawiła się w klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Autorami pierwszego naukowego opisu tej jednostki chorobowej byli H. Bruch i G. Russel. Uważali ją za groźnie rokującą odmianę anoreksji.

ANOREKSJA – KULTUROWE I RODZINNE PODŁOŻE CHOROBY

Autor: Michał Talaga


OPIS PRZYPADKU
Jadłowstręt psychiczny należy do zespołu zaburzeń odżywiania się. Sam już termin "psychiczna" oznacza odróżnienie tego zaburzenia od zaburzeń spowodowanych przede wszystkim czynnikami fizjologicznymi, podkreślając jego psychogenny charakter.

MYŚLI O JEDZENIU W ZABURZENIACH ODŻYWIANIA

Autor: Karolina Zarychta


Anoreksja (anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny) i bulimia (bulimia nervosa, żarłoczność psychiczna) są najczęściej diagnozowanymi zaburzeniami odżywiania. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, a najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się w okresie dorastania. Możliwych przyczyn tych chorób jest wiele. Na powstanie i utrzymywanie się anoreksji i bulimii ma wpływ równie wiele nakładających się na siebie czynników.

WCALE NIE JESTEM ZBYT CHUDA!

Autor: Marta Plata


Być może i ty powtarzasz to sobie lub innym. A może ktoś z bliskich Ci osób ostatnio bardzo schudł, zmienił się nie do poznania tak fizycznie jak i z zachowania – i choć bardzo chcesz pomóc, twoje starania spotykają się z odrzuceniem i złością, a słowa z zaprzeczeniem. Prawdopodobnie jesteś zagubiony, nie wiesz co się dzieje i co możesz jeszcze zrobić.

Zaburzenie odżywiania cz.1

Bogusław Włodawiec
Rok: 2000
Czasopismo: Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia
Numer: 5


Problemy emocjonalne osób z zaburzeniami odżywiania się dotyczą zazwyczaj trudności w zakresie separacji indywiduacji od rodziców, ustalenia granic i budowania autonomii .