Przewlekła nuda a uzależnienia
Rok: 2014
Czasopismo: Remedium Nr: 7-8/2014
Fragmenty artykułu „Ile nudy w nudzie? O znaczeniu aspektów nudy zwyklej i przewlekłej”
Osobom bardzo i przewlekle znudzonym często brakuje zdolności do rozpoznania swoich stanów emocjonalnych i radzenia sobie z nimi. W rezultacie mogą zwracać się po takie środki jak narkotyki: „zażywanie narkotyków odbywa się w czasie nicnierobienia, zastępując inne sposoby dostarczania sobie przyjemności”6 . Patologiczna nuda zapowiada zachowania nawykowego poszukiwania ekscytacji. Co ciekawe, umiejętność radzenia sobie z nudą jest dobrym prognostykiem wychodzenia z uzależnienia narkotykowego. Jeśli osoby uzależnione od narkotyków potrafią nauczyć się radzić sobie z ich nudą, mogą być mniej narażone na nawroty7.
Doświadczającej nudy przewlekłej idzie w parze z trudnościami w rozpoznawaniu swoich stanów emocjonalnych. Dlatego uniemożliwia to dobre rozeznanie w potrzebach psychologicznych. Wyjaśnia to model psychodynamicznego rozumienia stanu nudy, zgodnie z którym przewlekłe znudzenie skrywa prawdziwe, ale stłumione potrzeby i pragnienia9 . Inaczej rzecz ujmując, nuda skutecznie dystansuje od własnych autentycznych potrzeb i pragnień, które – często nieświadomie – postrzegane są jako zagrażające. Bardzo podobnie możemy rozumieć psychologiczną funkcję uzależnienia. Środki psychoaktywne czy nałogowe czynności mają pomóc nie czuć i nie mieć kontaktu z żywymi i popędowymi obszarami siebie: emocjami, impulsami, a nade wszystko pragnieniami. Eastwood zauważył, że te osoby, które zdobyły wysokie wyniki na skali aleksytymii (dla przypomnienia: zaburzeniu wyrażającym się trudnościami w identyfikowaniu i opisywaniu uczuć, doznań cielesnych oraz ograniczonymi możliwości swobodnego fantazjowania) były jednocześnie podatne na doświadczanie nudy10.
Tym, co pomaga chronić się przed przewlekłą nudą jest zapewnianie sobie różnorodności doświadczeń. Doskonale sprawdza się reguła naprzemienności, która jest zalecana w planowaniu sposobu spędzania wypoczynku i czasu wolnego: kiedy chcemy odpocząć robimy to, czego nie robimy na co dzień w pracy czy w domu. Jeżeli pracujemy, spędzając wiele godzin przed komputerem, powinniśmy wybierać aktywne formy spędzania odpoczynku i odwrotnie. Z perspektywy przeciwdziałania hipernudzie ważne jest posiadanie zainteresowań i pasji, które działają stymulująco na umysł i poprawiają samopoczucie. Kolejnym sposobem pozwalającym nie popadać w stan przewlekłego znużenia jest aktywność fizyczna oraz relacje społeczne.
Warto wspomnieć, że nieśmiertelną receptę spędzania czasu wolnego podał już Artystoteles. Według antycznego filozofa gwarantem dobrze spędzonego czasu wolnego, zapewniającego regenerację sił jest angażowanie się w aktywności, w których obecny jest element zabawy, wykonywanie zadań będących celem samym w sobie oraz żywe relacje z innymi ludźmi11 . Przykładami takich aktywności mogą być gry planszowe czy aktywność sportowa pod warunkiem że jej celem nie jest rywalizacji a aktywność sama w sobie.
1.W.Warecki, M. Warecki, Nuda… Dlaczego czasem warto nic nie robić, Polityka, 2017, nr 2613, s.17-20
2. P. Toohey, Historia nudy, Warszawa 2012s. 10-12.
3. Ibidem, s. 28-29.
4. A. Gosline, Bored to Death: Chronically Bored People Exhibit Higher Risk-Taking Behavior , Scenitific American, 2007, www. scientificamerican.com/article/the-science-of-boredom
6. A. Gosline, op.cit.
7. Ibidem.
8. Ibidem.
9. P. Toohey, op.cit, s. 49.
11. P. Toohey, op.cit. s.165.