Co trzecie roczne dziecko w Polsce korzysta z urządzeń mobilnych
Wśród ulubionych aktywności dzieci znajduje się oglądanie filmów, granie, bawienie się bez sprecyzowanego celu (dotyczy to zwłaszcza dzieci najmłodszych). Nie ma to przy tym charakteru incydentalnego. Dzieci korzystają z urządzeń mobilnych co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu. Co czwarte robi to codziennie. Niepokojąca wydaje się informacja, że dotyczy to również sporego odsetka dzieci rocznych i dwuletnich – 30%. Zwykle na ten rodzaj rozrywki poświęcane jest około godziny. Rodzice pozwalają na ten na korzystanie z mediów elektronicznych wówczas, kiedy potrzebują zająć czymś dzieci (69%), w nagrodę (49%), skłonić do jedzenia posiłku (19%), w zasypianiu (15%). W przypadku młodszych i starszych dzieci rodzice robią to przede wszystkim po to, żeby czymś dziecko zająć. Pewne zróżnicowanie dotyczy dwóch kolejnych motywów. W przypadku młodszych dzieci drugim istotnym powodem wykorzystywania sprzętów elektronicznych jest spożywanie posiłku. Natomiast w przypadku dzieci starszych – rodzice sięgają po nie w nagrodę.
Badania dowodzą, że media elektroniczne stają się powszechnym towarzyszem zabaw dzieci i mają coraz większy udział w wychowywaniu dzieci. Specjaliści jednocześnie podkreślają, że tym, co umożliwia prawidłowy rozwój psychospołeczny dzieci są: dobre i bliskie relacje z opiekunami, zróżnicowane aktywności, w tym aktywność motoryczna, kontakty z innymi dziećmi. Miejmy nadzieję, że media elektroniczne ich powoli nie zastępują.
Opracowanie: Karolina Van Laere na podstawie:
A. Bąk, Raport. Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce. Wyniki badania ilościowego. http://fdn.pl/badania-fdn